برای برگزاری دوره های کاروزانه (کوآپ)؛ دانشکده مهندسی صنایع دانشگاه صنعتی امیرکبیر با ۵ شرکت تفاهم نامه همکاری امضا کرد

 | تاریخ ارسال: 1400/4/27 | 


دانشکده مهندسی صنایع دانشگاه صنعتی امیرکبیر با ۵ شرکت برای برگزاری دوره های کارورزانه (کوآپ) تفاهم نامه همکاری امضا کرد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دکتر سید احسان میر صالحی در نشست هماهنگی مدیران شرکت های پذیرنده دانشجو و مسئولین کوآپ دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: کوآپ یک دوره کاورزانه برای دانشجویان دوره کارشناسی است که براساس آن دانشجویان بخشی از زمان تحصیل خود را در صنعت مشغول بکار می شوند.
وی افزود: برگزاری این دوره ها چندین سال است که در دنیا آغاز شده و در ایران نیز این روش درحال اجرا است و دانشگاه صنعتی امیرکبیر یکی از دانشگاه های پیشرو در این حوزه بشمار می رود.
مسئول کوآپ دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار داشت: برگزاری دوره کوآپ از اواخر سال گذشته در این دانشگاه آغاز شده و دوره دوم آن نیز به زودی اجرایی خواهد شد.
دکتر میرصالحی خاطرنشان کرد: یادیگری عمیق دروس، افزایش توان اشتغال پذیری، افزایش انگیزه دانشجویان، آماده شدن دانشجویان برای حضور در صنعت و افزایش ماندگاری دانشجویان در کشور از اهداف این طرح بشمار می روند.
وی عنوان کرد: دانشگاه صنعتی امیرکبیر برای برگزاری دوره های کوآپ رویه ای آماده کرد و این رویه در مهرماه سال ۹۹ به تمامی دانشکده های دانشگاه ابلاغ شد.
مسئول کوآپ دانشگاه صنعتی امیرکبیر افزود: با اجرای این طرح بستری فراهم می شود تا دانشجویان کارآمد وارد صنعت شوند.
وی ادامه داد: دانشجویان شرکت کننده در این دوره طی ۵ سال فارغ التحصیل می شوند که یکسال آخر تحصیل آنها به صورت مرخصی تحصیلی بدون سنوات در نظر گرفته می شود.
مسئول کوآپ دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهارداشت: دانشجویان شرکت کننده در این دوره نیاز به گذراندن درس کارآموزی ندارند.
دکتر میرصالحی گفت: به دانشجویان شرکت کننده در این دوره علاوه بر مدرک کارشناسی، گواهی رسمی دوره کارشناسی کاروزانه نیز اعطا خواهد شد.
وی تاکید کرد: دانشگاه صنعتی امیرکبیر دارای ۱۸ دانشکده است که ۱۶ دانشکده این دانشگاه برای برگزاری این دوره اعلام آمادگی کردند. در بهمن ماه سال گذشته دانشکده های منهدسی صنایع و کامپیوتر این دوره را برگزار کردند که در مجموع حدود ۱۰ دانشجو در این دوره ها شرکت کرده اند.
مسئول کوآپ دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار داشت: در دوره دوم کوآپ دانشکده های مهندسی کامپیوتر، صنایع، پلیمر، هوافضا، مواد و متالوژی، معدن و نساجی مشارکت خواهند داشت.
دکتر میرصالحی خاطرنشان کرد: دانشکده های مهندسی برق و پزشکی نیز درحال مذاکره با شرکت ها و صنایع مختلف برای اجرای این دوره هستند.
وی اظهار داشت: برگزاری این دوره برای صنعت نیز مفید است چراکه باعث می شود صنایع بتوانند نیروهای کارآمد را جذب کنند و این امر موجب توسعه صنایع می شود.
دکتر اکبر اصفهانی پور رئیس دانشکده مهندسی صنایع و سیستم های مدیریت دانشگاه صنعتی امیرکبیر نیز در این نشست گفت: دوره های کوآپ بستری فراهم می کند تا دانشجویان کارشناسی بتوانند در صنایع و شرکت های مختلف حضوری فعال داشته باشند.
وی اظهارداشت: دانشکده مهندسی صنایع یکی از اولین دانشکده های دانشگاه صنعتی امیرکبیر بود که دوره کوآپ را اجرا کرد و برگزاری این دوره با استقبال دانشجویان نیز مواجه شد.
رئیس دانشکده مهندسی صنایع و سیستم های مدیریت دانشگاه صنعتی امیرکبیر عنوان کرد: در دوره دوم کوآپ علاوه برشرکت تصمیم یاران بهینه سپند، شرکت پیشگامان رایانش آرتین، شرکت راهکارهای هوشمند سگال، بانک شهر و صنایع تولیدی کروز نیز حضور خواهند داشت.
دکتر اصفهانی پور عنوان کرد: شرکت وانا دارو گستر نیز برای حضور در این دوره اعلام آمادگی کرده است که درحال مذاکره با این شرکت هستیم.
دکتر هادی مصدق مسئول کوآپ دانشکده مهندسی صنایع دانشگاه صنعتی امیرکبیر نیز در این نشست گفت: برگزاری دوره های کوآپ بستری فراهم می کند تا صنایع بیش از گذشته به دانشگاه اعتماد کند و بستر اجرای طرح ها و پروژه های مشترک فراهم شود.
وی ادامه داد: دوره اول با همکاری شرکت تصمیم‌یاران بهینه سپند آغاز شد و چالش‌های متعددی در شروع طرح وجود داشت که با همکاری مدیریت شرکت مرتفع گردید.
مسئول کوآپ دانشکده مهندسی صنایع دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار داشت: دوره کوآپ به نحوی طراحی شده است که دانشجویان علاوه بر فعالیت های عَملی، دوره های آموزشی مناسب حضور در صنعت مانند آموزش مهارتهای نرم نیز داشته باشند.
مهندس کندوانی و دکتر حاجی مقصودی از مدیریت شرکت تصمیم‌یاران بهینه سپند در مورد نحوه برگزاری طرح در دوره اول فعالیت‌ها و تجربیات خود را بیان کردند. همچنین برای پذیرش دانشجو در دوره دوم اعلام آمادگی کردند.

در ادامه مدیران و مسئولین مدعو به نمایندگی از شرکت‌ها مطالب و سوالات خود را در خصوص نحوه برگزاری طرح بیان کردند و پرسش و پاسخ‌هایی مابین مسئولین کوآپ، رئیس دانشکده و مدیران شرکت‌ها مطرح شد. همچنین پیشنهاداتی از افراد حاضر در جلسه به منظور بهتر اجرائی شدن طرح و بهره‌وری بیشتر آن مطرح کردند.
در پایان این مراسم از شرکت سپند به عنوان اولین شرکت همکار در زمینه کوآپ دانشجویان مهندسی صنایع تقدیر به عمل آمد. همچنین تفاهم‌نامه همکاری مابین دانشکده مهندسی صنایع و شرکت‌های حاضر در جلسه امضا و تبادل گردید.

عکس ها را در ادامه ملاحظه نمائید: